لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت شرکت سهامی خاص در کرج ثبت شرکت سهامی عام در کرج ثبت شرکت تعاونی در کرج ثبت شرکت تضامنی در کرج ثبت موسسه در کرج
ثبت شرکت های تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی در کرج ثبت شرکت تولیدی صنعتی در کرج ثبت شرکت معماری در کرج ثبت شرکت عمرانی ساختمانی در کرج
خدمات ثبت شرکت
مراحل ثبت شرکت در کرج مدارک ثبت شرکت در کرج شرایط ثبت شرکت در کرج مدت زمان ثبت شرکت در کرج هزینه ثبت شرکت در کرج اداره ثبت شرکتها در کرج انتخاب نام شرکت استعلام نام شرکت
ثبت تغییرات شرکت
ثبت تغییرات شرکت در کرج ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص در کرج ثبت تغییرات شرکت سهامی عام در کرج ثبت تغییرات موسسه در کرج تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

وظایف مجمع عمومی موسس چیست؟


مجمع عمومی شرکت سهامی از اجتماع صاحبان سهام تشکیل می شود . مقررات مربوط به حضور عده لازم برای تشکیل مجمع عموم و آراء لازم جهت اتخاذ تصمیمات در اساسنامه معین خواهد شد مگر در مواردی که به موجب قانون تکلیف خاص برای آن مقرر شده باشد.

براساس ماده 72 از اجتماع صاحبان سهام مجمع عمومی شرکت سهامی تشکیل می گردد.

وظایف مجمع عمومی موسس چیست

وظایف مجمع عمومی موسس به شرح ذیل می باشد:

  1. رسیدگی به گزارش موسسین و تصویب آن و هم چنین احراز پذیره نویسی کلیه سهام شرکت و تادیه مبالغ لازم.
  2. تصویب طرح اساسنامه شرکت و در صورت لزوم اصلاح آن.
  3. تصویب نخستین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت .
  4. تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که هر گونه دعوت و اطلاعیه بعدی برای سهامداران تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی در آن منتشر خواهد شد.
  5. گزارش موسسین باید حداقل پنج روز قبل از تشکیل مجمع عمومی موسس در محلی که در آگهی دعوت مجمع تعیین شده است برای مراجعه پذیره نویسان سهام آماده باشد.

حد نصاب لازم برای تشکیل مجمع عمومی موسس

برابر ماده 57 لایحه قانونی حد نصاب لازم برای تشکیل مجمع عمومی موسسن عبارت است از :

در دعوت اول،حضور عده ای از پذیره نویسان که حداقل نصف سرمایه شرکت را تعهد داشته باشند.

در دعوت دوم،چنانچه در نخستین دعوت نصاب مذکور حاصل نشد ، موسسین برای بار دوم مجمع عمومی را دعوت می نمایند. مشروط بر اینکه حداقل20 روز قبل از منعقد نمودن قرارداد مجمع عمومی موسس ، آگهی دعوت آن با قید دستور جلسه قبل و نتیجه دعوت اول در روزنامه کثیرالانتشار که در اعلامیه پذیره نویسی معین شده است ، منتشر گردد. در این مجمع حضور لااقل 3/1 سرمایه شرکت الزامی است.

در دعوت سوم،چنانچه در سومین دعوت اکثریت لازم ( صاحبان ثلث سرمایه شرکت ) در مجمع سومی حاضر نشدند ، موسسین باید عدم تشکیل شرکت را اعلام نمایند.

در هر یک از مجامع فوق کلیه تصمیمات باید به اکثریت 3/2 رای حاضر در جلسه اتخاذ گردد. یکی از ویژگی های شرکت ها این است که شرکاء قصد مشارکت داشته باشند. در شرکتی که با سه دعوت حاضر نشود ، بهتر است آن شرکت تشکیل نشود. اما اگر حتی یک نفر بیاید و این یک نفر صاحب ثلث سرمایه شرکت باشد ، شرکت تشکیل می شود. پس در حد نصاب ، اکثریت رای مهم خواهد بود.

در واقع منظور حضور اشخاصی می باشد که سرمایه شرکت را متعهد کرده باشند. پذیره نویس به عنوان تعهد کننده سهام و موسسین هم جزء متعهدان سهام هستند.
به موجب تبصره ماده 75، در مجمع عمومی موسسین هر سهم دارای یک رای می باشد. یعنی هر سهم بیش از یک رای نخواهد داشت و هیچ کس را هم نمی توان از حضور در مجمع منع کرد.

در مجمع عمومی عادی و فوق العاده ، قانونگذار این تبصره را مقرر نکرده و این موجب تخلفاتی در اساسنامه می شود. در فرانسه در مجمع عمومی فوق العاده هم هر سهم دارای یک رای است.

البته ممکن است سهم تجزیه شده باشد و صاحبان سهم ترتیبی اتخاذ کرده باشند ، که این سهم به اجزاء کوچکتری تقسیم شود. اما افرادی که دارای قطعات سهم هستند ، همه با هم یک رای دارند. لازم به ذکر است که در عمل ، در شرکت ها سهام تجزیه نمی شود.

یکی از کارهایی که مجمع عمومی موسس باید انجام دهد،ارزیابی آورده های غیر نقدی است. قانون گذار در مواد 76، 77 و 78 لایحه قانونی تقویم واقعی سرمایه غیر نقد شرکت و بررسی مزایایی که موسسین برای خود در نظر گرفته اند ، پیش بینی نموده است.

به موجب ماده 76،هر گاه یک یا چند نفر از موسسین آورده غیر نقدی داشته باشند ، موسسین باید قبل از اقدام به دعوت مجمع عمومی موسسین ، نظر کتبی کارشناس رسمی وزارت دادگستری را در مورد ارزیابی آورده های غیر نقد جلب و آن را جزء گزارش اقدامات خود در اختیارات مجمع عمومی موسسین قرار دهند. چنانچه موسسین برای خود مزایایی مطالبه کرده باشند ، باید توجیه آن به ضمیمه گزارش مزبور به مجمع موسسین تقدیم گردد.

به موجب ماده 77 ، صاحبان آورده غیر نقدی و همچنین کسانی که مزایای خاصی برای خود مطالبه کرده اند به هنگام رسیدگی مجمع موسسین به گزارش مربوط به موارد مذکور ، از حق رای محروم می باشند.

به موجب ماده 78، مجمع عمومی موسسین نمی تواند آورده های غیر نقد را بیشتر از مبلغ ارزیابی شده از طرف کارشناس رسمی وزارت دادگستری ، مورد قبول قرار دهد. زیرا اموال شرکت ، وثیقه طلب طلبکاران است. بنابراین،باید برای حفظ حقوق طلب کاران ، آورده غیر نقدی توسط کارشناس رسمی دادگستری تقویم شود. البته دارایی و اموال غیر نقدی به کمتر از نظر کارشناس رسمی دادگستری می تواند تقویم شود اما بیش از آن نه.اگر آورده غیر نقدی کمتر از نظر کارشناس رسمی دادگستری تقویم شود در آن صورت شخصی که مال او به کم تقویم شده می تواند مابه التفاوت را بدهد و سهم را بگیرد و یا می توان اموال را پس بگیرد. هم چنین می توان به اندازه ای که اموال کم تقویم شده ، از تعداد سهام پذیره نویس کم کرد. در آن حالت ، در صورتی شرکت تشکیل می شود که این مابقی سهام خریداری یا تعهد کرده باشند.

به موجب ماده 81،قانون گذار به صورت آشکار و واضح اعلام می دارد ، گر کلیه سهام شرکت تعهد نشده باشد،شرکت تشکیل نمی شود.در این صورت دیگر پذیره نویسان می توانند به شرکت مراجعه نمایند و مبلغ پرداخت خود را پس بگیرند.

در جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد استعلام شماره ثبت شرکت به مقاله آن مراجعه نمایید.

متقاضیان محترم در صورت مواجه شدن با هر سوال یا موردی با مشاوران و کارشناسان کرج ثبت در ارتباط باشید.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

مجمع عمومی عادی چیست ؟

در کلیه شرکت ها بایستی تصمیم های کلی که توسط مدیران گرفته شده است و هم چنین راه و روش های سالیانه به ابلاغ و تصویب شرکا برسد دارندگان سهام هم تمایل دارند از کارهای کلی شرکت ها اطلاعاتی را داشته باشند.

ثبت شرکت بازرگانی در کرج

در صورت ثبت شرکت با موضوع بازرگانی آن شرکت بازرگانی به حساب می آید در این مقاله به توضیحاتی در مورد شرایط و مدارک و مراحل ثبت شرکت بازرگانی در کرج می پردازیم لطفا مطالعه نمایید

آئين نامه ثبت مؤسسات غير تجاری

جهت تاسیس موسسات غیرتجاری در ابتدا باید از آیین نامه ثبت موسسات غیرتجاری اطلاعات لازم در مورد ماده های مصوبه قانون داشته باشید که در این مقاله به آن پرداخته می شود

انحلال شرکت با مسئولیت محدود در کرج

انحلال شرکت با مسئولیت محدود در کرج از گونه موارد شایانی می باشد که شرکا و موسسین شرکت بر اساس دلایلی شرکت را منحل می نمایند که در این مقاله به آن موارد اشاره می شود

چگونگی ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج

در این مقاله به چگونگی ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج پرداخته شده است مقاله را بخوانید.

آموزش ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج

ثبت شرکت با مسئولیت محدود آسان ترین و متداول ترین نوع ثبت شرکت ها در قانون تجارت ایران می‌باشد. در این مقاله آموزش ثبت شرکت با مسئولیت محدود پرداخته می شود

ثبت شرکت سهامی عام در کرج

شرکت سهامی عام در کرج از زمره شرکتهای بزرگ می باشد که میتواند سهام شرکت را به دیگران واگذار نماید و پس از اعلام پذیره نویسی مردم به بانک مراجعه کرده و برگه ی تعهد سهام را اخذ کرده امضا می نمایند

ثبت شرکت تعاونی در کرج

اشخاص حقیقی و حقوقی جهت انتفاع نیازهای موجود و رشد اقتصادی می توانند با یکدیگر تشکیل شرکت دهند و با همکاری و تعاون بین یکدیگر جهت پیشرفت و بهبود وضع موجود تلاش خواهند کرد.

ثبت شرکت معماری در کرج

معماری جزو امورات و فعالیتهایی می باشد که تلفیقی از هنر و طراحی و مهندسی است و به سبک و طریق ساخت و ساز بناها و فضاهای شهری و طراحی محوطه های درونی و بیرونی می پردازد.

انحلال شرکت در کرج

در مبحث منحل شدن شرکت در کرج ،تمامی اعضاء بایستی صورتجلسه را به امضاء برسانند و در صورتی که عضوی از شرکت به منحل شدن رضایتی نداشته باشد دیگر اعضاء این توانایی را ندارند تا شرکت را منحل کنند.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟