لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت
ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت شرکت سهامی خاص در کرج ثبت شرکت سهامی عام در کرج ثبت شرکت تعاونی در کرج ثبت شرکت تضامنی در کرج ثبت موسسه در کرج
ثبت شرکت های تخصصی
ثبت شرکت بازرگانی در کرج ثبت شرکت تولیدی صنعتی در کرج ثبت شرکت معماری در کرج ثبت شرکت عمرانی ساختمانی در کرج
خدمات ثبت شرکت
مراحل ثبت شرکت در کرج مدارک ثبت شرکت در کرج شرایط ثبت شرکت در کرج مدت زمان ثبت شرکت در کرج هزینه ثبت شرکت در کرج اداره ثبت شرکتها در کرج انتخاب نام شرکت استعلام نام شرکت
ثبت تغییرات شرکت
ثبت تغییرات شرکت در کرج ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود در کرج ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص در کرج ثبت تغییرات شرکت سهامی عام در کرج ثبت تغییرات موسسه در کرج تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت در کرج
تماس با ما

وظایف مجمع عمومی موسس


ما در این مقاله برآنیم تا در مورد وظایف مجمع عمومی موسس مطالبی را به متقاضیان محترم ارائه نماییم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مجمع عمومی موسس

مجمع عمومی موسس شرکت مجمعی می باشد که در شرکت سهامی با حضور تشکیل دهندگان و تاسیس کنندگان و پذیره نویسان شرکت تا قبل از انتخاب نخستین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت به منظور فراهم نمودن شرایط ثبت و ثبت شرکت تشکیل می شود که با انتخاب نخستین مدیران یا بازرسان شرکت ماموریت آن خاتمه می یابد و شخصیت حقوقی آن پایان می یابد.

مجمع عمومی موسس نخستین مجمعی می باشد که در آن ضمانت کنندگان سهام شرکت حاضر می گردند تا پایه و اساس شرکت را تصویب و تایید نماید.

مجمع عمومی که مهم ترین و با اهمیت ترین پایه شرکت می باشد با عنایت به ماده 73 قانون تجارت دربردارنده سه مجمع به شرح ذیل می باشد:

 1. مجمع عمومی موسس.
 2. مجمع عمومی عادی.
 3. مجمع عمومی فوق العاده.

وظایف مجمع عمومی موسس

وظیفه های مجمع عمومی مؤسس به شرح ذیل می باشد:

 1. بازبینی و بازرسی به بیانیه مؤسسین و تصدیق آن و هم چنین دستیابی پذیره‌نویسی تمامی سهام شرکت و پرداخت نمودن مبالغ لازم.
 2. تصویب طرح اساسنامه شرکت و در صورت لزوم، اصلاح آن.
 3. انتخاب نخستین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت.
 4. معین نمودن روزنامه کثیرالانتشاری که هرنوع دعوت و ابلاغیه های بعدی به منظور سهامداران تا تشکیل نخستین  مجمع عمومی عادی در آن منتشر و چاپ خواهد شد.

حد نصاب تشکیل جلسه مجمع عمومی موسس

براساس ماده 75 در مجمع عمومی موسس حضور تعدادی از پذیره نویسان که حداقل نصف سرمایه شرکت را تقبل نموده باشند الزامی و ضروری می باشد. در صورتی که  در نخستین دعوت اکثریت مذکور به دست نیامد مجمع های عمومی جدید تنها تا دو نوبت به وسیله موسسین دعوت می گردند. منوط بر این که حداقل بیست روز قبل از منعقد نمودن آن مجمع آگهی دعوت آن با درج دستور جلسه قبل و نتیجه آن در روزنامه کثیرالانتشار که در ابلاغیه پذیره نویسی تعیین شده است چاپ و منتشرشود . تنها زمانی مجمع عمومی جدید قانونی می باشد که مالکان حداقل  یک سوم سرمایه شرکت در آن حضور داشته باشند. در هر کدام یک از دو مجمع بالا تمامی تصمیم ها بایستی با اکثریت دو سوم آراء حاضرین گرفته شود . چنانچه در مجمع عمومی سوم اکثریت لازم حاضر نگردید موسسین عدم تشکیل شرکت را ابلاغ می نمایند.

تبصره – در مجمع عمومی موسس تمامی تاسیس کنندگان و پذیره نویسان این اجازه را دارند تا در آن شرکت کنند و هرسهم دربردارنده یک رای می باشد.

ماده 76- در صورتی که یک یا چند نفر از موسسین آورده غیر نقد داشته باشند موسسین بایستی قبل از مبادرت به دعوت مجمع عمومی موسسین نظر کتبی کارشناس رسمی وزارت دادگستری را در مورد ارزیابی و بررسی آورده های غیر نقد جذب و آن را جزء بیانیه مبادرات  خود در اختیار مجمع عمومی موسس قرار دهند. چنانچه تاسیس کنندگان به منظور خود مزیت هایی را درخواست نموده باشند بایستی توجیه آن به پیوست بیانیه ذکر شده به مجمع موسس تسلیم گردد.

ماده 77- بیانیه مربوط به ارزیابی و بررسی آورده های غیر نقد را بیشتر از آن چه که از جانب کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی شده است قبول نماید.

ماده13 - وظايف و اختيارات مجمع عمومي عادي  به شرح ذیل می باشد :

 1. شنیدن بیانیه هيئت مديره وبازرس يا بازرسان در رابطه با  امور انجام شده و رسيدگي و تصمیم گرفتن در رابطه با  تصويب آن و هم چنين گرفتن تصميم  به نسبت پيشنهادهاي مربوط به برنامـه هـاي سـال جاري و آینده  دایره های صنفي .
 2. گوش دادن ، رسيدگي و گرفتن تصميم در رابطه با تصويب يا عدم تصويب بیانیه مالي خزانه دار در رابطه با لیست هاي مالي سالانه و بودجه آینده دایره صنفي.
 3. اعطای راهنمایی و تایید سياست هاي كلي و معین نمودن راه و روش ها و برنامه هاي آینده  دایره صنفي.
 4. معین نمودن چگونگی ابلاغ رساني به اعضاء دررابطه با دعوت به مجمع عمومي موارد دیگر.
 5. بررسي و ارزیابی و تایید يا رد درخواست درخواست کنندگان  عضويت در دایره صنفي كه سزاواری و اهلیت آن ها  از جانب  هيأت مديره  تصدیق و تایید نشده باشد.
 6. رسيدگي نهايي به ادعای اشخاصی كه مطابق مقررات و قوانین انضباطي اين اساسنامه، از عضويت دایره صنفي برکنار و از عضویت محروم شده اند. ( موضوع ماده 6 اساسنامه.)
 7. واگذاری اختيار به هيأت مديره در مورد بستن  قراردادهای دسته جمعي در راستای استيفاي حقوق و درخواست هاي قانوني اعضا.
 8. به وجود آوردن انجمن  ها و همكاري در راستای راه اندازی و تقويت شرکت هاي تعاوني دیگر مقر مرتبط..
 9. انتخاب و برکناری انفرادي ودسته جمعي اعضاي هيأت مديره و بازرسان دایره صنفي.
 10. گرفتن تصميم در رابطه با  پيوستن به دایره ‌هاي صنفي همگن جهت تشكيل يا عضويت درمرکز  دایره ‌هاي صنفي مربوط و يا خارج شدن از دایره های ذکر شده.

ماده14 – به منظور گرفتن تصميم در مورد های موضوع ماده 15،با حضور دست كم نصف به علاوه يک اعضا  مجمع عمومي فوق العاده تشكيل خواهد شد .در صورتی که از ابتدا  اين  حد نصاب به دست نیاید ؛ در مرحلة دوم با حضورحداقل يك سوم از اعضا به رسمیت می رسد و در هر حال تصميم های آن اعم از مرحله اول يا دوم، با اكثريت سه چهارم آراء اعضاي حاضر در جلسة دارای اعتبار خواهد بود.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت مواجه شدن با هر سوال و مسئله ای با مشاوران و کارشناسان کرج ثبت در ارتباط باشید.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

آگهی کاهش سرمایه

گاهی ممکن است ضرر و زیان وارده بر شرکت، قدری باشد که حداقل نصف سرمایه‌ی شرکت را از بین ببرد، در این مواقع مجبور به کاهش سرمایه به طور اجباری بوده و در غیر این صورت با انحلال شرکت مواجه خواهیم شد.

وظایف مجمع عمومی عادی

با عنایت به ماده 89 قانون تجارت مجمع عمومی عادی در واقع با حضور تمامی دارندگان سهام و یا نمایندگان آن ها برابر اساسنامه سالی یکبار بایستی تشکیل گردد برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وظایف مجمع عمومی به مقاله آن مراجعه نمایید.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در کرج

در این مقاله به مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در کرج پرداخته شده است.مقاله را بخوانید و اطلاعات خود را بالا ببرید.

وظایف مجمع عمومی فوق العاده

مجمع عمومی فوق العاده به منظور رسیدگی و تصمیم گیری درباره کارها و شرایط فوق العاده که تصمیم گیری در مورد آن ها از عهده اختیار و صلاحیت مجمع عمومی خارج باشد، تشکیل می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

ثبت شرکت پیمانکاری در کرج

شرکت های اصلی و موسسه های دولتی و عمومی بزرگ جهت فراهم نمودن نیروی انسانی متخصص و مورد نیاز خود را در برقراری ارتباط با شرکت های پیمانکاری در کرج هزینه های جذب سرمایه انسانی را به کمترین مقدار ممکن رسانده است

مجمع عمومی عادی چیست ؟

در کلیه شرکت ها بایستی تصمیم های کلی که توسط مدیران گرفته شده است و هم چنین راه و روش های سالیانه به ابلاغ و تصویب شرکا برسد دارندگان سهام هم تمایل دارند از کارهای کلی شرکت ها اطلاعاتی را داشته باشند.

شرایط تعیین نام شرکت در کرج

از آن جایی که تعیین نام شرکت برای کرج موضوع بسیار مهمی می باشد ما سعی کرده ایم که در این مقاله مطالبی کوتاه و مفید را برای شما ارائه دهیم با ما همراه باشید

نحوه تنظیم صورتجلسه هیئت مدیره شرکت

اعضا هیئت مدیره معمولا بدین صورت انتخاب می شوند که سیاست گذاری و تصمیم گیری های بزرگ سازمان را بر عهده گیرند. هرکدام از اعضا هیئت مدیره خود نماینده شرکت نیز محسوب می شوند

شرکت چیست ؟

افراد با در نظر گرفتن توانمندی های خود همچون مهارت و تخصص ، سرمایه گذاری و... در جهت دستیابی به سود در کنار یکدیگر گرد آوری شده و شرکت را تشکیل می دهند

انواع شرکت‌های تجارتی

شرکت که به معنای شریک شدن ویا این که تعدادی از افراد برای رسیدن به هدف خاصی در کنار هم جمع می شوند .در هنگام ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها ، شرکتها قالب های مختلفی نیز جهت ثبت دارند

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟